Szkoła Podstawowa w Godowie
 
 
Szkoła Podstawowa w Godowie
 

Strona główna

 

 
 • SP Godów mistrzem Gminy Pawłów w Drużynowych Biegach Przełajowych

  W dniu 11.10.2014r. w Pokrzywnicy odbyły się zawody gminne w Indywidualnych i Drużynowych Biegach Przełajowych.

  Znakomicie zaprezentowała się w nich Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Godowie, która uplasowała się na najwyższym stopniu podium i uzyskała tym samym tytuł mistrza Gminy Pawłów w Drużynowych Biegach Przełajowych. Drużyna chłopców ze Szkoły Podstawowej w Godowie wystąpiła w składzie: Maciej Styczyński, Kamil Kwiecień, Wiktor Dulęba, Paweł Mikos, Piotr Mikos. Opiekunem zespołu jest Krzysztof Moskal.

  W rywalizacji indywidualnej na dystansie 1000m drugie miejsce zajął Piotr Mikos, trzecie Maciej Styczyński. W kategorii dziewcząt bardzo dobrze pobiegła uczennica trzeciej klasy – Katarzyna Zarychta, która na dystansie 500m zajęła trzecie miejsce.

  Kolejnym etapem startów naszych uczniów będą już mistrzostwa województwa, które przeprowadzone będą na wiosnę 2015r.

 • Wycieczka do Bałtowa

  Podróże kształcą. To powiedzenie znają wszyscy bardzo dobrze. O jego prawdziwości przekonało się również 36 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Godowie.

  W środę 8 października 2014 r. pod opieką Pani Teresy Lutrzykowskiej, Pani Jolanty Zapały, Pani Anny Dziułki i Pani Doroty Serafin wyruszyliśmy autokarem w kierunku Bałtowa - miejsca, gdzie przed 155 milionami lat szumiało ciepłe morze jurajskie, a w nim bujnie rozwijały się organizmy takie jak koralowce, ramienionogi, małże, ślimaki, jeżowce i amonity. Na trasie zwiedzania znajdowały się liczne tablice z opisami epok geologicznych i poszczególnych gatunków dinozaurów, które wyglądały bardzo realistycznie.

  Na początku zostaliśmy zaproszeni do Sabathówki, gdzie przekraczając bramę, trafiliśmy do świata wiedźm i czarownic – świata, którym władają tajemne moce i w którym to, co niemożliwe staje się realne.

  Po krótkim odpoczynku oraz posiłku wraz z przewodnikiem ruszyliśmy do Jura Parku, gdzie przenieśliśmy się w czasy prehistoryczne i oglądaliśmy różne okazy dinozaurów. Największą atrakcję stanowiły oczywiście rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów i innych wymarłych zwierząt naturalnej wielkości, rozmieszczone wzdłuż ścieżki spacerowej. Dużo emocji na trasie wzbudził wśród nas model roślinożercy jurajskiego - sejsmozaura - długości prawie 50 metrów.

  Największe wrażenie zrobiło na nas prehistoryczne oceanarium. Za pomocą technologii trójwymiarowego przekazu przenosiliśmy się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. Mieliśmy okazję spotkać się „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi miliony lat temu.

  Podczas wycieczki oglądaliśmy film w formacie 5D, który dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń dźwiękowych, słuchowych, dotykowych.

  Na koniec udaliśmy się do Parku Rozrywki, gdzie wspaniale spędziliśmy czas, korzystając z przeróżnych karuzeli, gier i innych atrakcji parku.

  Podsumowując, bardzo pozytywnie oceniamy Bałtów - nie tylko bawi, ale też uczy, jest tu wiele atrakcji i każdy znajdzie  coś dla siebie. My z pewnością powrócimy tam zimą, kiedy będzie uruchomiony wyciąg narciarski, a Sabathówka przekształci się w wioskę św. Mikołaja.

  Organizator wycieczki:

  Teresa Lutrzykowska

 • SP Godów mistrzem gminy Pawłów w Mini-Piłce Nożnej dziewcząt

  5 października 2014 r. na boisku w Zespole Szkół  im. Jana Pawła II w Pawłowie odbyły się zawody w mini piłce nożnej dziewcząt szkół podstawowych Gminy Pawłów. Wzięły w nich udział zespoły z Chybic, Dąbrowy, Godowa, Pawłowa oraz Radkowic.

  Mecze rozegrane zostały systemem "każdy z każdym” i w zaciętych pojedynkach najlepsza okazała się drużyna z Godowa, występując w składzie: Marcelina Wróblewska (bramkarka), Natalia Bujak, Martyna Bidzińska, Natalia Janikowska, Amelia Kostrzewa, Paulina Kwiecień, Natalia Migus, Kinga Łodej (opiekun: Krzysztof Moskal).

  Wyniki:

  Chybice – Pawłów 0:0, Godów – Radkowice 0:1, Chybice –  Radkowice 0:0, Godów – Dąbrowa 2:0, Godów – Chybice 0:0, Radkowice – Dąbrowa 0:0, Pawłów – Dąbrowa 0:0, Godów – Pawłów 1:0, Chybice – Dąbrowa 1:0, Pawłów – Radkowice 1:1

  Tabela

  1. Godów          7pkt   3:1
  2. Radkowice     6pkt   2:1
  3. Chybice         6pkt   1:0
  4. Pawłów         3pkt   1:2
  5. Dąbrowa       2pkt   0:3
 • „Kto o zęby zawsze dba, ten piękny uśmiech na twarzy ma”

  We wrześniu dzieci z Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Godowie wzięły udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków – „Akademii Aquafresh”.

  Maluchy uczestniczyły w zajęciach, podczas których dowiedziały się, m.in.: jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, dlaczego należy chodzić do dentysty oraz co należy jeść, by mieć zdrowe zęby. We wszystkich zajęciach towarzyszyli dzieciom bohaterowie „Akademii Aquafresh” – pastusie: Lili, Bili, Milki i Barney, którzy wraz z przedszkolakami dzielnie przeganiali „Robaczka-Próchniaczka”.

  Kończąc realizację programu 30 września o godz. 12:00, maluchy wzięły udział w ustanowieniu Rekordu Guinnessa w myciu zębów przez jak największą liczbę dzieci w tym samym czasie. Później przedszkolaki zostały odznaczone naklejką „Pastusiowego Zucha” za systematyczne mycie zębów oraz otrzymały dyplomy za uczestnictwo w programie.

  Każde z nich obiecało dzielnie walczyć z „Robaczkiem-Próchniaczkiem” poprzez codzienne szczotkowanie zębów.

  Opracowała: Justyna Sepiół

 • SP Godów mistrzem gminy Pawłów w Sztafetowych Biegach Przełajowych

  W dniu 27.09.2014r. w Pokrzywnicy odbyły się zawody gminne w Sztafetowych Biegach Przełajowych.

  Drużyna chłopców ze Szkoły Podstawowej w Godowie w składzie: Maciej Styczyński, Maciej Bidziński, Kamil Kwiecień, Wiktor Dulęba, Damian Bidziński, Dominik Bonia, Paweł Mikos, Patryk Łodej, Piotr Mikos, Kuba Styczyński oraz Jakub Nowak w znakomitym stylu wygrała i tym samym uzyskała tytuł mistrza gminy Pawłów na sezon 2014/2015. Opiekunem zespołu jest Krzysztof Moskal.

 • Wycieczka do Lipia

  Dzieci z punktu przedszkolnego, oddziału przedszkolnego oraz uczniowie kl. II Szkoły Podstawowej w Godowie wspólnie z rodzicami w dniu 19 września 2014 roku wybrali się na wycieczkę kolejką wąskotorową do miejscowości Lipie.

  Wyjazd ten był możliwością integracji obu grup przedszkolnych i ich starszych kolegów. Jednocześnie był to także sposób świętowania Dnia Przedszkolaka.

  Podczas przejażdżki kolejką wąskotorową dzieci miały okazję podziwiać z okien bogatą roślinność oraz bagienny rezerwat Rosochacz. Na leśnej polanie dla uczestników wycieczki przygotowano ciekawe zabawy. W różnorodnych grach aktywny udział brali również rodzice. Następnie dzieci częstowały się smacznymi kiełbaskami upieczonymi przy ognisku.

  Przejazd kolejką był okazją do pokazania najmłodszym atrakcyjnych miejsc najbliższej okolicy. W organizację tej wycieczki duże zaangażowanie wykazali rodzice, którzy zaoferowali wychowawczyniom swoją pomoc oraz zapewnili dodatkową opiekę nad dziećmi.

  Opracowała: Ewa Kosmala

 • TURYSTO! SZANUJ ŚRODOWISKO!

  Pod takim hasłem przebiegała 21. edycja ogólnopolskiej akcji pt. „Sprzątanie Świata”. W tym roku jej celem było zwrócenie uwagi na osobisty wpływ każdego człowieka na środowisko naturalne poprzez ograniczanie wytwarzania odpadów oraz selektywną ich zbiórkę.

  19 września 2014 roku uczestniczyli w tej akcji, popularyzującej istotne treści ekologiczne, jak zawsze,  uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Godowie.

  Tego dnia dzieci wraz ze swoimi wychowawcami z wielkim entuzjazmem uprzątnęli ze zbędnych śmieci zieloną przestrzeń wokół budynku szkoły oraz zatroszczyli się o zanieczyszczone, przydrożne tereny okolicznej wsi Godów. Starsi uczniowie natomiast wybrali się w szczególnie ważne dla naszej społeczności lokalnej miejsce. Znajduje się tam bowiem pomnik wybudowany ku czci pomordowanych mieszkańców wsi Żuchowiec i Gębice. Dzięki zaangażowaniu dzieci teren wokół niego został starannie i dokładnie uporządkowany.

  Uczniowie zawsze mile wspominają tę coroczną akcję, gdyż mają szansę brać udział w czymś, co daje im dużo satysfakcji.

  Opracowała: Magdalena Graczak

 • Poznajemy swoją okolicę

  17 września 2014 r. uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej w Godowie wraz z wychowawczynią Teresą Lutrzykowską wybrali się na wycieczkę do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie. Zwiedzali także Golgotę oraz znajdujące się w niej pamiątki po ks. Jerzym Popiełuszce.

  Wiele emocji dostarczył dzieciom spacer po tzw. „małym zoo” znajdującym się na terenie Sanktuarium. W ogrodzie zamieszkują bowiem liczne egzotyczne zwierzęta, takie jak: lamy, owce kaukaskie, japońskie kaczki, rasowe gołębie, pawie i perliczki Bardzo dziękujemy pani przewodnik - Annie Dziułce za oprowadzenie nas po Sanktuarium i opowiedzenie ciekawych historii związanych z powstaniem tego kościoła.

  Na koniec dzieci udały się na smakowite lody.

  Teresa Lutrzykowska

 • Dni Profilaktyki w Szkole Podstawowej w Godowie

  W niedzielę 7 września 2014 r. na płycie boiska sportowego w Kałkowie odbył się piknik pod hasłem: „Dni Profilaktyki”. Gospodarzami imprezy byli: Szkoła Podstawowa w Godowie oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie.

  Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami podczas trwania festynu propagowali treści z zakresu szeroko rozumianej profilaktyki oraz starali się zwrócić uwagę jego uczestników na zagrożenia, jakie niosą wszelkie używki, a także na destrukcyjny wpływ nałogów na zdrowie i życie człowieka. W tym celu na scenie zaprezentowały się utalentowane dzieci ze Szkoły Podstawowej w Godowie.

  Pierwszą atrakcją, jaką przygotowały, było przedstawienie o zabawnym charakterze pt. „Baśń o kapciuszku”. Fabuła tejże inscenizacji oraz niezwykłe zdolności aktorskie naszych uczniów wprawiły wszystkich w doskonały nastrój. Przybyli mogli również zobaczyć program pod tytułem: „I ty możesz zadbać o swoje bezpieczeństwo”, mówiący o tym, jak należy zachować się w sytuacjach trudnych oraz niebezpiecznych. Ponadto dzieci ze Szkoły Podstawowej w Godowie zaprezentowały scenkę rodzajową pod tytułem: „Sąd nad alkoholem”. Nasi uczniowie zaangażowali się również mocno w przygotowanie wymownych prac plastycznych, zadaniem których było ostrzeganie przed zgubnymi skutkami  nałogów. Wystawę najciekawszych plakatów można było podziwiać podczas  imprezy.

  Oprócz występów naszych uczniów na uczestników festynu czekało mnóstwo innych, równie znakomitych atrakcji. Na scenie zaprezentowały się zespoły: „Okrasa” z Pawłowa, „Echo Adamowa”, „Jarzębina” z Dziurowa. Przed publicznością miała okazję wystąpić także grupa „Altanka Świętokrzyska” z Warsztatów  Terapii Zajęciowej w Kałkowie-Godowie. Ponadto miłą niespodzianką dla wszystkich był występ lokalnego zespołu „Walowianie”, który został założony na cześć byłego kustosza miejscowego sanktuarium - ks. Czesława Wali.

  W celu uatrakcyjnienia pikniku, dla mieszkańców zorganizowano także zabawne konkurencje sprawnościowe jak: przeciąganie liny, młócenie cepem czy wyścigi na tratwach. Rywalizacja zawodników dostarczała zebranym mnóstwa śmiechu oraz fantastycznej rozrywki. Ponadto nie zapomniano o smakoszach, gdyż przygotowano dla nich pyszne specjały w postaci pieczonych kiełbasek czy też znakomitych, domowych wypieków. Natomiast miłośnicy pamiątek, mogli nabyć lub choćby napawać wzrok, widokiem przepięknych, oryginalnych przedmiotów, wykonanych specjalnie na to wydarzenie przez niezwykle uzdolnione osoby niepełnosprawne. Najmłodsi zaś mieli ogromną uciechę, gdyż – zwłaszcza z myślą o nich - przygotowano dmuchane atrakcje. Fundusze na ten cel zostały pozyskane dzięki przychylności władz gminy.

  Serdeczne słowa podziękowania należą się także naszym sponsorom, którzy wydatnie wsparli finansowo organizację tejże uroczystości, a byli to: Wiceprzewodniczący Rady Gminy w Pawłowie - pan Zdzisław Zapała, zawsze mocno zaangażowany w życie naszej placówki, państwo Sylwia i Hubert Dąbrowscy oraz państwo Dorota i Jerzy Mikosowie. Ogromne wyrazy wdzięczności kierujemy również w stronę Harcerskiej Grupy Ratowniczej, która przyjęła nasze zaproszenie i edukowała nas w zakresie zagadnień medycznych. Dziękujemy także członkom Świętokrzyskiego Klubu Abstynentów „Raj” za wygłoszenie prelekcji poświęconej walce z nałogami i nieodpłatne serwowanie waty cukrowej oraz Operatorowi Sieci Telefonicznej „Plus” za ufundowanie nagród dla zwycięzców konkurencji sprawnościowych.

  Był to festyn, którego wspomnienie na długo zagości w naszych sercach.

  Opracowała: Magdalena Graczak

 • Żegnajcie nam wakacje, witaj nasza szkoło!

  Dnia 1 września 2014 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Godowie wraz ze swoimi rodzicami oraz nauczycielami uroczyście powitali nowy rok szkolny 2014/2015.

  O godz. 800 cała społeczność przybyła do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie, aby uczestniczyć we Mszy Św., którą sprawował ks. Łukasz Pyszczek. Była ona okazją do zbiorowej modlitwy w intencji wszystkich zgromadzonych w kościele, a także sposobnością do zaniesienia gorących próśb o kolejny pomyślny rok szkolny.

  Następnie, po skończonej Mszy Św. z pośpiechem udano się do budynku szkoły, by tam wziąć udział w oficjalnym rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Pani dyrektor Wanda Ciepielewska bardzo serdecznie i ciepło powitała przybyłych, wśród których nie zabrakło, jak zwykle, znakomitych gości. Swoją obecnością na inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Godowie zaszczycili nas: pan Zdzisław Zapała – wiceprzewodniczący Rady Gminy w Pawłowie, pani Sylwia Dąbrowska – przewodnicząca Rady Rodziców oraz jej zastępczyni - pani Renata Nowak. Pani dyrektor w swoim przemówieniu życzyła wszystkim wiele dobrego, dużo radości oraz szczęścia. Natomiast uczniom i ich nauczycielom życzyła również owocnej, wytężonej pracy, która w przyszłości przyniesie wspaniałe efekty.

  Po części oficjalnej uczniowie naładowani nową, pozytywną energią udali się wraz z wychowawcami do swoich klas.

  Opracowała: Magdalena Graczak

   

 • Pożegnania nadszedł czas….

  Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014 w Szkole Podstawowej w Godowie rozpoczęło się dnia 27 czerwca 2014 r. uczestnictwem we Mszy św., którą sprawował katecheta  -  ks. Łukasz Pyszczek, w trakcie której dziękowano za pomyślnie zakończony rok szkolny.

  Następnie wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli, a także gości zebranych w budynku szkoły przywitała pełniąca obowiązki  dyrektora - pani Wanda Ciepielewska. W swoim przemówieniu podsumowała miniony rok szkolny, przypomniała o najważniejszych wydarzeniach, a także gratulowała uczniom zdobytych osiągnięć.

  Po odśpiewaniu hymnu narodowego uczniowie klasy VI przekazali flagę młodszym kolegom, po czym nastąpiło ślubowanie absolwentów klas szóstych. W dalszej części przystąpiono do prezentacji programu przygotowanego przez uczniów kl. V. Ciepłym słowem, gestem i piosenką żegnali starszych kolegów. Szóstoklasiści natomiast  dziękowali nauczycielom za trud włożony w ich wychowanie.

  W tym momencie uroczystości pani dyrektor przystąpiła do wręczania świadectw z wyróżnieniem, nagród książkowych, a także nagród zdobytych w konkursach, dyplomów i medali. Nie zabrakło wzruszeń i radości.

  Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, aby już w swoim gronie życzyć sobie miłego  i bezpiecznego wypoczynku oraz szczęśliwego powrotu do szkoły po wakacjach.

  Opracowała: Magdalena Przygoda

 • Integracyjne spotkanie w Krajnie

        6 czerwca 2014 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Godowie wraz z wychowawczyniami p. Teresą Lutrzykowską, p. Anną Kwiecień i p. Jolantą Zapałą oraz rodzicami p. Sylwią Dąbrowską,  p. Anną Dziułką, p. Dorotą Kaczor,  p. Moniką Kostrzewą i  p. Katarzyną Piwnik wybrali się na wycieczkę do „Parku Miniatur” w Krajnie. Jest to miejsce wyjątkowe, w którym możliwa jest podróż dookoła świata w ciągu jednego dnia. Potrzebne jest tylko kilka minut, by przekroczyć wszystkie granice świata. W Parku Miniatur znajduje się 30 modeli najsłynniejszych cudów architektonicznych świata, m.in.: Świątynia Akropolu, Koloseum, Krzywa Wieża w Pizie, Bazylika św. Piotra, Statua Wolności, Mur Chiński, Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Big Ben, Sfinks, Biały Dom, wodospad Niagara, Świątynia Lotosu, cerkiew w Moskwie.  Niewątpliwą atrakcją było wspólne grillowanie. Czas spędzony razem, pozostawił w nas niezapomniane wrażenia. Wszyscy uczestnicy wyjazdu bawili się doskonale, w pełni korzystając ze wszystkich atrakcji.

  Wyjazd ten stał się świetną imprezą integracyjną dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców.  Z wycieczki wszyscy wrócili w doskonałym humorze.

  Organizator wycieczki Teresa Lutrzykowska

 • Wyróżnienia dla uczniów w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR

  W marcu 2014 r. po raz kolejny braliśmy udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR. Miłośnicy Królowej Nauk musieli zmierzyć się z zadaniami o rożnym stopniu trudności, wykazać się bardzo dobrą wiedzą matematyczną oraz umiejętnościami rozwiązywania zadań nietypowych. W tegorocznym konkursie swoją wiedzę sprawdzało 13 uczniów z klas II – VI.

  Wyniki konkursu KANGUR 2014 poznaliśmy pod koniec maja.

  Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszej szkoły:

  • w kategorii ŻACZEK uczennica klasy II – Paulina Pająk
  • w kategorii MALUCH uczeń klasy III – Piotr Sidwa oraz uczeń klasy IV – Kacper Kaźmierczyk

   

  Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

  Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

  Opracowała: Renata Radecka

   

 • Piknik rodzinny

  31 maja w Szkole Podstawowej w Godowie odbyła się uroczystość z okazji Święta Matki, połączona z piknikiem rodzinnym.

  W pierwszej części programu rodzice mogli podziwiać swoje pociechy , które prezentowały wiersze i piosenki, przeznaczone dla swoich ukochanych mam, Uczniowie klasy III, oprócz wierszy i piosenek, zaprezentowali się w inscenizacji pt. ”Kapciuszek”. Mamy, oprócz podziękowań i życzeń, otrzymały piękne prezenty przygotowane przez swoje dzieci.

  Po części oficjalnej pełniąca obowiązki dyrektora p Wanda Ciepielowska zaprosiła wszystkich na plac szkolny, aby tam wspólnie bawić się i częstować potrawami z grilla.

  Pogoda i humory dopisywały, więc wszyscy bawiliśmy się świetnie.

  Opracowała: A. Kwiecień

 • 71 ROCZNICA PACYFIKACJI WSI ŻUCHOWIEC I GĘBIC

   

  „Jest jeden czas miłości, jest jeden czas wiary
  dla tych, którzy odeszli, dla tych co zostają.
  Wszystko staje się jednym: żywe i umarłe,
  wszystko splata się w jedną NARODOWĄ PAMIĘĆ.
  Ona przeszłości i przyszłości sięga
  Przez serce żywe, co w piersiach nam bije,
  BO WOLNOŚĆ TO JEST TYLE,
  ILU NAS POLEGŁO
  I WOLNOŚĆ TO JEST TYLE,
  ILU NAS DZIŚ ŻYJE.”

  24 maja 2014 roku obchodziliśmy 71 rocznicę pacyfikacji wsi Żuchowiec i Gębic.

  Uroczyste obchody tej rocznicy odbyły się  w niedzielę 25 maja 2014 r., przy jednym z pomników upamiętniających dokonaną przez hitlerowców zbrodnię, usytuowanym na skraju lasu we wsi Żuchowiec.

  Wszystkich zebranych powitała pełniąca obowiązki dyrektor Szkoły Podstawowej w Godowie – P. Wanda Ciepielewska, a następnie przypomniała tragiczne wydarzenia z wiosny i jesieni 1943 r. Nadmieniła, że dokonana tu pacyfikacja była jedną z największych w województwie świętokrzyskim, pochłonęła bowiem łącznie 136 osób w wieku od 1 miesiąca do 84 lat. Pięć rodzin zostało spalonych żywcem.

  Przed mszą świętą uczniowie Szkoły Podstawowej w Godowie przedstawili montaż poetycko – muzyczny pt. „Pamięć poległych w latach 1939–45” przygotowany pod kierunkiem P. Teresy Lutrzykowskiej i P. Dariusza Dygasa.

  Następnie odbyła się msza święta koncelebrowana przez księdza Zbigniewa Staniosa, kustosza Sanktuarium MBB w Kałkowie – Godowie. Ks. Andrzej Wróblewski w wygłoszonym kazaniu podkreślił, jak ważny a jednocześnie budujący jest fakt, że przez kolejne lata pielęgnujemy pamięć o swoich przodkach, niewinnych ofiarach wojny i przekazujemy ją kolejnym pokoleniom. Przeszłość bowiem kształtuje teraźniejszość i wpływa na naszą świadomość narodową. Przeszłość jest tym, co  nas łączy.

  W uroczystościach wzięli udział: sekretarz gminy Pawłów P. Marek Wojtas, wiceprzewodniczący Rady Gminy w Pawłowie P. Zdzisław Zapała, prezydent Starachowic – P. Sylwester Kwiecień, sołtys wsi Godów – P. Krystyna Cieślik, komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Kałkowie – P. Edward Sławek wraz z drużyną strażaków oraz okoliczni mieszkańcy.

  Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców na płycie pomnika przez poszczególne delegacje oraz oddaniem hołdu poległym w czasie pacyfikacji mieszkańcom Żuchowca i Gębic.

   

  Opiekun teatru szkolnego: Teresa Lutrzykowska

 • "Pomagamy dzieciom przekroczyć próg przedszkola"

  Dziecko wchodzące w nowe środowisko społeczne i materialne, jakim jest przedszkole, doświadcza dużej ilości silnych bodźców. Często przeżywa ono niepokoje i obawy.

   Aby ułatwić dzieciom uzyskanie pozytywnych rezultatów w pokonywaniu trudności adaptacyjnych 20 maja 2014 r. w Punkcie Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Godowie odbył się "Dzień otwarty" dla przyszłych przedszkolaków i ich rodziców. Spotkanie rozpoczęła pełniąca obowiązki dyrektora pani Wanda Ciepielewska. Powitała przybyłych gości i podkreśliła, iż przedszkole to miejsce zapewniające dzieciom możliwość wspólnej zabawy i nauki. Następnie przedszkolaki uczęszczające do punktu przedszkolnego zaprezentowały inscenizację pt. "Bal na łące". Ich występ wszystkim bardzo się podobał i został nagrodzony dużymi brawami. Później były wspólne zabawy dzieci z chustą animacyjną organizowane przez nauczyciela przedszkola, w czasie których przełamywały swoją nieśmiałość, poznawały się nawzajem. Wspólną zabawę umilał piesek Tipo. W trakcie pobytu nasi goście mieli również okazję obejrzeć pomieszczenia przedszkolne, a maluszki mogły pobawić się swobodnie wybranymi zabawkami.

  Mamy nadzieję, że przyszłe przedszkolaki odwiedzą nas jeszcze przed wakacjami.

  Opracowała: Justyna Sepiół

 • Spotkanie z poezją Juliana Tuwima

      Dnia 20 maja 2014 r. w murach Szkoły Podstawowej w Godowie gościli aktorzy Teatru „Premiera” z Białegostoku. Artyści zaprezentowali dzieciom spektakl pt. „ Dwie bułeczki, sklejone karteczki, czyli wiersze Juliana Tuwima”.

      Pełne humoru przedstawienie wypełnione zabawnymi utworami Juliana Tuwima, uświadomiło dzieciom, jak ważne jest dbanie o książki, jak należy się o nie troszczyć oraz ile przyjemności może sprawić obcowanie z nimi.

       Aktorzy zadbali także o to, by widzowie w sposób czynny uczestniczyli w spektaklu, wpływając na bieg wydarzeń, co spotęgowało ich wrażenia i pozytywne emocje.

  Opracowała: W. Ciepielewska

 • „Dobrych rad nigdy nie za wiele”

      Z takim oto przesłaniem zwrócili się uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Godowie do swoich kolegów i koleżanek, prezentując 15 maja 2014 r. przedstawienie pt. "Dbaj o swoje bezpieczeństwo". W ten sposób chcieli przybliżyć oglądającym, które sytuacje są dla nich niebezpieczne i jak należy się wtedy zachować.

           Przestrzegali:

   Nie udzielaj nieznajomym żadnych informacji o sobie!

   Nie wpuszczaj obcych do mieszkania!

   Gdy wychodzisz z domu, zamykaj drzwi i starannie chowaj klucz!

   Nie gódź się na jazdę samochodem, spacer czy lody, gdy proponuje je nieznajomy!

   Nigdy nie przyjmuj od obcych słodyczy!

   Nie próbuj podejrzanych substancji, którymi mogą częstować Cię dorośli lub koledzy!

           Widzowie z dużym zaciekawieniem oglądali występ czwartoklasistów, a ich wysiłek nagrodzili gromkimi brawami.

           Przedstawienie zostało przygotowane pod kierunkiem p. R. Radeckiej, p. J. Sepiół i p. J. Zapały.

  Opracowała: J. Sepiół

 • „Kapciuszek” na dużej scenie

  Uczniowie Szkoły Podstawowej w Godowie wzięli udział w VI Przeglądzie Artystycznym Szkół, który odbył się 14 maja 2014 r. w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Pawłowie.

  Dzieci zaprezentowały inscenizację pt. „Odlotowe kapcie – baśń o Kapciuszku” przygotowany pod kierunkiem pań: Anny Kwiecień i Teresy Lutrzykowskiej.

  Jury po burzliwej dyskusji zdecydowało, że najlepsze zespoły wystąpią na scenie plenerowej imprezy XVI Dni Pawłowa 15 czerwca 2014 r.

  Nasi aktorzy również – jako jedni z najlepszych – wystąpią na „dużej scenie”.

  Opracowała: A. Kwiecień 

 • Dzień Europejski

  Z okazji 10 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej uczniowie naszej szkoły wzięli udział w apelu przypominającym niektóre wiadomości o UE. W trakcie apelu dzieci otrzymały odpowiedzi na następujące pytania:

  • Co nas Europejczyków łączy?
  • Co nas dzieliło w przeszłości?
  • Jak powstała Unia Europejska?
  • Jakie korzyści daje przystąpienie do Unii Europejskiej?
  • Co to jest tożsamość narodowa?

  Dowiedziały się także  ile i jakie kraje należą do UE , poznały unijne symbole, obejrzały krótkie pokazy multimedialne na temat krajów – sygnatariuszy UE oraz wspólnej waluty – euro.

  Apel zakończył kilkuminutowy euroquiz, w trakcie którego trzeba było wykorzystać wiadomości przekazane w czasie występu. Za poprawne odpowiedzi uczniowie otrzymali słodkie nagrody.

  Z tej również okazji uczniowie klas 4-6 wzięli udział w konkursie z języka angielskiego, gdzie mogli się wykazać znajomością państw i narodowości należących do UE.

  Całość uroczystości przygotowała i przeprowadziła wraz z uczniami klasy piątej p. Krystyna Niewczas.