ZASADY KORZYSTANIA Z PODRĘCZNIKÓW

Zasady korzystania z podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych zakupionych                        z dotacji celowej

1. Podręczniki, materiały edukacyjne oraz materiały ćwiczeniowe, których zakupu dokonano z dotacji celowej MEN są własnością szkoły. Podręczniki i materiały edukacyjne są używane przez okres co najmniej trzech lat.
  2. Ilekroć mowa o:
  1. Podręczniku - należy przez to rozumieć podręcznik dopuszczony do  użytku szkolnego;
  2. Materiale edukacyjnym - należy przez to rozumieć materiał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową, płyty CD lub elektroniczną;
  3. Materiale ćwiczeniowym - należy przez to rozumieć materiał przeznaczony dla uczniów służący utrwalaniu przez nich wiadomości i umiejętności, zakupiony z dotacji celowej MEN.
  1. Podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe oraz inne materiały biblioteczne są gromadzone w zasobach bibliotecznych. Podręczniki i materiały edukacyjne są ewidencjonowane zgodnie z zasadami określonymi  w Rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych  (DZ. U. z 2008r. nr 205 poz. 1283).
  2. Zakupione podręczniki i materiały edukacyjne wypożyczane są uczniom nieodpłatnie na czas ich użytkowania w danym roku szkolnym na okres nie dłuższy niż 10 miesięcy. Podręczniki i materiały edukacyjne należy zwrócić  do biblioteki najpóźniej w ostatnim tygodniu zajęć przed zakończeniem roku szkolnego.
  3. Biblioteka nieodpłatnie :
  1. Wypożycza uczniom podręczniki i materiały edukacyjne mające postać papierową;
  2. Przekazuje uczniom, bez obowiązku zwrotu do biblioteki, materiały ćwiczeniowe
  1. Każdy uczeń jest czytelnikiem szkolnej biblioteki. Czytelnikowi zakładana jest karta biblioteczna.
  2. Przy zakładaniu karty czytelniczej uczeń podpisuje zobowiązanie do przestrzegania Regulaminu Biblioteki. W przypadku czytelników do lat 15 wymagany jest podpis rodzica lub opiekuna prawnego, którzy wraz z podpisaniem zobowiązania ponoszą odpowiedzialność za przestrzeganie zasad korzystania ze zbiorów przez dziecko.
  3. Dane osobowe  gromadzone w bibliotece podlegają ochronie zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych i są przetwarzane zgodnie z Polityką Bezpieczeństwa w zakresie ochrony danych osobowych w Publicznej Szkole Podstawowej w Godowie.
  4. Podręczniki i materiały edukacyjne są wypożyczane uczniowi na czas ich użytkowania w danym roku szkolnym na okres nie dłuższy niż 10 miesięcy, a ich wypożyczenie odnotowuje się  w karcie bibliotecznej.
  5. Materiały ćwiczeniowe są przekazywane przez wychowawcę klasy. Potwierdzenie odbioru materiałów ćwiczeniowych na kartach przekazania kwitują rodzice/prawni opiekunowie. Materiałów ćwiczeniowych nie zwraca się do biblioteki - z chwilą przekazania pozostają na stałym wyposażeniu ucznia.  W przypadku zgubienia, zniszczenia lub uszkodzenia rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są we własnym zakresie wyposażyć ucznia w materiał ćwiczeniowy.
  6. Podręczniki i materiały edukacyjne oraz materiały ćwiczeniowe uczeń użytkuje w szkole i w domu.
  7. Zasady użytkowania wypożyczonych podręczników i materiałów edukacyjnych:
  1. Czytelnicy są zobowiązani do poszanowania wypożyczonych i udostępnionych im materiałów bibliotecznych;
  2. Czytelnicy, w chwili wypożyczenia lub udostępniania, zbiorów winni zwrócić uwagę  na ich stan. W przypadku zauważonych braków i uszkodzeń należy to zgłosić bibliotekarzowi lub wychowawcy klasy;
  3. Podręczniki uczniowie obkładają w okładki;
  4. Zabrania się mazania, pisania, rysowania i zaznaczania w podręcznikach i materiałach edukacyjnych;
  5. Należy na bieżąco dokonywać  drobnych napraw;
  6. Z podręczników szkolnych i materiałów ćwiczeniowych nie wolno wyrywać kartek;
  7. Uczeń wykonuje ćwiczenia w materiałach ćwiczeniowych;
  8. Podręczniki i materiały edukacyjne należy zwrócić do biblioteki w najlepszym możliwym stanie.
  1. Postępowanie z podręcznikami i materiałami edukacyjnymi w przypadku przejścia ucznia z jednej  szkoły do innej w trakcie roku szkolnego:
  1. Uczeń odchodzący ze szkoły jest zobowiązany do zwrócenia wypożyczonych podręczników do biblioteki najpóźniej w dniu przerwania nauki. Zwrócone podręczniki i materiały edukacyjne  stają się własnością organu prowadzącego.
  2. W przypadku zmiany szkoły przez  ucznia niepełnosprawnego, który został wyposażony w podręczniki i materiały edukacyjne dostosowane do jego potrzeb i możliwości psychofizycznych uczeń nie zwraca ich do biblioteki szkolnej i na ich podstawie kontynuuje naukę w nowej placówce. Szkoła wraz z wydaniem arkusza ocen przekazuje szkole, do której  uczeń został przyjęty protokół zdawczo - odbiorczy przekazanych materiałów bibliotecznych. Przekazane zbiory stanowią  własność organu prowadzącego szkoły, do której uczeń przechodzi.
  1. Czytelnik ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenia zbiorów biblioteki stwierdzone przy ich zwrocie. Za uszkodzenie uznaje się: zalanie książki napojem, rozerwanie, wyrwanie lub pocięcie kartki, popisanie trwałe na książce. W przypadku zgubienia podręcznika/materiału edukacyjnego lub jego zniszczenia sporządza się protokół, który stanowi załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.
  2. W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego we wskazanym terminie, po pisemnym wezwaniu do zwrotu, szkoła może żądać od rodziców ucznia zwrotu kosztu ich zakupu, zgodnie z cenami ogłaszanymi przez właściwego ministra ds. oświaty i wychowania. Zwrot pieniędzy następuje na rachunek dochodów MEN. Kwota zwrotu stanowi dochód budżetu państwa.

Załączniki:

Protokol_zgubienia_podrecznika.pdf