REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOŁY

REGULAMIN BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GODOWIE

Zasady ogólne:

1. Biblioteka szkolna udostępnia zbiory uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz rodzicom uczniów naszej szkoły w czasie określonym harmonogramem pracy biblioteki.

2. Biblioteka udostępnia swe zbiory czytelnikom indywidualnym do domu (lektury, literaturę piękną, popularnonaukową) oraz na miejscu w czytelni (wydawnictwa informacyjne z księgozbioru podręcznego, czasopisma).

3. W bibliotece obowiązuje wolny dostęp do półek. Lektury podaje pracownik biblioteki.

4. Wszystkich korzystających ze zbiorów bibliotecznych obowiązuje dbałość o wypożyczone książki i materiały.

5. W bibliotece należy zachować ciszę.

6. Obowiązuje zakaz spożywania posiłków, picia napojów oraz korzystania z telefonów komórkowych.

7. Czytelnik korzystający z biblioteki i czytelni szkolnej zobowiązany jest do dbałości o mienie szkolne, a także ład i porządek na swoim stanowisku pracy.

8. Każdy użytkownik biblioteki zobowiązany jest zapoznać się z regulaminem biblioteki i przestrzegać go.

Zasady korzystania z wypożyczalni:

1. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mogą wypożyczyć książki jedynie na swoje nazwisko, zaś rodzice (prawni opiekunowie) na podstawie karty czytelnika dziecka.

2. Jednocześnie można wypożyczyć trzy książki na okres dwóch tygodni, ale w szczególnie uzasadnionych przypadkach biblioteka może zwiększyć liczbę wypożyczonych książek (np. uczniom biorącym udział w konkursach, itp.), a także przedłużyć termin ich zwrotu.

3. Czytelnik może zwrócić się do bibliotekarza o rezerwację potrzebnej mu pozycji.

4. Wypożyczone książki należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę ze zbiorów bibliotecznych, musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza pozycję o wartości odpowiadającej aktualnej cenie pozycji zagubionej lub zniszczonej.

5. Wobec czytelników przetrzymujących książki stosuje się wstrzymanie wypożyczeń, aż do momentu zwrotu zaległych pozycji.

6. Wszystkie wypożyczone przez uczniów książki powinny być zwrócone na trzy tygodnie przed końcem roku szkolnego.

7. Uczniowie i pracownicy szkoły, którzy z niej odchodzą, zobowiązani są do wcześniejszego rozliczenia z biblioteką.

8. Uczniowie mogą wypożyczać książki na okres wakacji pod warunkiem zwrotu wszystkich książek na koniec roku szkolnego.

9. Książki wypożyczone na okres wakacji mają być obowiązkowo zwrócone w pierwszym tygodniu września nowego roku szkolnego. Czytelnicy, którzy nie zwrócą książek po wakacjach, nie będą mogli wypożyczać książek w nowym roku szkolnym do czasu ich zwrotu.

10. Nieprzestrzeganie regulaminu biblioteki szkolnej (np. nieterminowy zwrot książek) może wpłynąć na ocenę zachowania ucznia – zgodnie z obowiązującym wewnątrzszkolnym systemem oceniania.

Zasady korzystania z czytelni:

1. Czytelnia szkolna jest miejscem cichej pracy, samokształcenia uczniów i nauczycieli.

2. Czytelnia otwarta jest w godzinach pracy biblioteki szkolnej.

3. W czytelni można korzystać z księgozbioru podręcznego i czasopism.

4. Przeczytane czasopisma odnosi się na miejsce, a książki oddaje bibliotekarzowi.

Zasady korzystania ze stanowisk komputerowych:

1. Stanowiska komputerowe w bibliotece służą do:
    -korzystania z Internetu jako źródła informacji gromadzonych w celach edukacyjnych;
    -przeglądania programów multimedialnych;
    -przygotowywania prac z wykorzystaniem oprogramowania zainstalowanego na komputerach.
2. Z komputera można korzystać jedynie za zgodą i pod opieką nauczyciela bibliotekarza.
3. Dostęp do Internetu i komputerów jest możliwy w godzinach pracy biblioteki.
4. Użytkownik powinien posiadać elementarną znajomość obsługi komputera i oprogramowania.
5. Maksymalny czas pracy przy stanowisku komputerowym wynosi 45 minut. Jeśli nie ma innych chętnych, czas korzystania z komputera ulega wydłużeniu.
6. Przy stanowisku mogą przebywać jednocześnie 2 osoby pracujące w ciszy.
7. Nie wolno zmieniać ustawień komputera, wgrywać własnych programów, kasować zainstalowanych.
8. Obowiązuje zakaz zapisywania plików i folderów w pamięci komputera.
9. Wyszukane informacje lub przygotowane prace użytkownik zapisuje na własnych nośnikach.
10. W przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązujących zasad, nauczyciel bibliotekarz ma prawo do natychmiastowego przerwania pracy użytkownika.
12. Wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości w pracy komputera należy zgłaszać bibliotekarzowi. Nie wolno podejmować prób ich naprawienia na własną rękę.
13. Za mechaniczne uszkodzenie sprzętu komputerowego odpowiedzialność finansową ponosi użytkownik. Jeśli jest niepełnoletni, wówczas odpowiedzialność ponoszą rodzice.

KSIĘGOZBIÓR

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela,

kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela,

który z nim smutki dzieli, pomaga radości,

chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości".

Działy biblioteki szkolnej

Literatura piękna

• Baśnie bajeczki, wierszyki, legendy
  • Poezja, dramat