Uroczyste obchody 75. rocznicy pacyfikacji Żuchowca i Gębic odbyły się 20 maja br. Był to czas wspomnień, czas poświęcony ofiarom oraz świadkom tragicznych wydarzeń z maja i listopada 1943 roku.
Pamięć o tych okrutnych zdarzeniach jest ciągle żywa, gdyż przekazywana z pokolenia na pokolenie. Mieszkańcy co roku gromadzą się przy leśnym pomniku, który nie pozwala zapomnieć o tamtej tragedii.
W uroczystości wzięli udział dostojni Goście:
Księża posługujący w Sanktuarium MBB w Kałkowie – Godowie –Ksiądz Kustosz Zbigniew Stanios oraz Ksiądz Damian Wieruszewski;
Władze samorządowe powiatowe reprezentowane przez Wiceprezydent Starachowic –Panią Ewę Skibę oraz Pana Sylwestra Kwietnia;
Władze samorządowe gminne na czele z Wójtem, Panem Markiem Wojtasem oraz Wiceprzewodniczącym Rady Gminy, Panem Zdzisławem Zapałą;
Leśnicy Leśnictwa Krynki –Pan Sławomir Karbowniczek oraz Pan Wojciech Mroczek;
Zespół estradowy LOK „Wiarusy” ze Starachowic;
Komendant OSP w Kałkowie –Pan Edward Sławek wraz z drużyną strażaków;
Sołtysi wsi Godów i Kałków –Pani Krystyna Cieślik oraz Pani Danuta Sławek.
Wszystkich zebranych przywitała dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Godowie Pani Wanda Ciepielewska. Przypomniała wojenne losy mieszkańców Żuchowca i Gębic, minutą ciszy oddano hołd pomordowanym.
Część artystyczną rozpoczął montaż słowno –muzyczny zaprezentowany przez uczniów szkoły w Godowie przygotowany pod kierunkiem pani Teresy Lutrzykowskiej, pani Aliny Wojteczek, pani Moniki Przygody oraz księdza Damiana Wieruszewskiego. Program upamiętniał nie tylko tragiczne zdarzenia z 1943 roku, ale – z okazji obchodzonego w br. 100 lecia odzyskania niepodległości – nawiązywał również do działań niepodległościowych Polaków przez cały okres zaborów i wojen.
Po występie uczniów, z koncertem pieśni patriotycznych wystąpił zespół „Wiarusy” działający przy starachowickim oddziale Ligi Obrony Kraju. Następnie Ksiądz Kustosz, Zbigniew Stanios odprawił mszę świętą w intencji pomordowanych.
Na zakończenie poszczególne delegacje złożyły wieńce i kwiaty na płycie pomnika upamiętniającego poległych mieszkańców oraz tragiczne karty historii wsi.
Opracowanie: Alina Wojteczek