W ramach realizacji programu Bezpieczna+ w Szkole Podstawowej w Godowie podejmuje się szereg działań informacyjno-edukacyjnych mających na celu promocję zdrowia i profilaktykę.
Temat agresji poruszony został na spotkaniach warsztatowych dla rodziców i nauczycieli, które odbyły się 28 listopada 2016r. Spotkania poprowadziła pani socjolog, Wanda Kołodziejczyk.
Przemoc i agresja rówieśnicza stanowią jeden z najpoważniejszych problemów, z którymi muszą zmierzyć się zarówno rodzice, jak i wychowawcy. Zjawisko to generuje bardzo poważne problemy, a zachowania agresywne stanowią jedne z największych zagrożeń dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Skutki przemocy u dzieci nie zawsze są widoczne, ale należy zwrócić uwagę na pojawiające się u dziecka problemy i symptomy, które mogą wskazywać na doznawanie przemocy, takie jak: zaburzenia lękowe, znaczne obniżenie poczucia własnej wartości, zaburzenia psychosomatyczne, nagłe zachowania „wybuchowe” wynikające z bezradności i desperacji.
Zachowania przemocowe uwarunkowane są wieloma czynnikami ryzyka i należą do nich:
-czynniki indywidualne,
-czynniki związane z rodziną,
-czynniki środowiskowe,
-czynniki globalne.
Aby osłabić działanie czynników ryzyka zapoznano się w czasie warsztatów z czynnikami chroniącymi. Należą do nich m.in. prawidłowy system wartości, pozytywne normy i przekonania (w tym wyraźna dezaprobata dla agresji i przemocy), kontrolowanie emocji, dobre kompetencje wychowawcze rodziców i nauczycieli, nadzór rodzicielski i wsparcie, pozytywne wzorce ról dostarczane przez dorosłych, duże wsparcie społeczne w bliskim środowisku.
Działania rodziców i wychowawców powinny więc koncentrować się na wzmacnianiu czynników chroniących. Na potrzeby rodziców szkoła umożliwiła indywidualne rozmowy zainteresowanych tematem z panią Kołodziejczyk.
Opracowanie: Alina Wojteczek